Gündem

Türkeli’de okulun kapatılmasına vatandaşlardan tepki – Gündem

20 Haziran 2022 – 16:36 – Güncelleme: 20 Haziran 2022 – 17:06

Türkeli ilçesine bağlı Ayaz köyünde bulunan Ayaz Ortaokulunun taşımalı sistemden çıkarılarak, öğrencilerinin Türkeli Gazi Mustafa Kemal Yatılı Bölge Ortaokuluna taşınması kararı, okul bahçesinde düzenlenen değerlendirme toplantısı ile velilere açıklandı. Ayaz ve çevre köylerden gelen yaklaşık 200’e yakın vatandaş toplantıya katılırken, söz konusu karara veliler ve vatandaşlar tepki gösterdi.

Bu karardan vazgeçilmesini aksi takdirde bu karar ile ilgili her alanda protestoda bulunacaklarını belirten bazı veliler, çocuklarını Yatılı Bölge Ortaokuluna göndermeyip, okuldan alacaklarını ileri sürdü.

“Hükümetimizi destekliyoruz ama bu karara karşıyız”

Ayaz köyü sakinlerinden Celil Ünal, “Bu okul 1974 senesinden beri köyümüzde hizmet vermektedir. Hiçbir kimsenin desteğine gerek kalmadan bu okul bu zamana kadar getirildi. En son bu okul, sonra amcamızın evinde üç katlı küçük bir binada dahi eğitim öğretim verdi hiçbir sıkıntı yoktu. Biz hiçbir şekilde bu okulun kaldırılmasını ve öğrencilerimizin yatılı okula verilmesini istemiyoruz. Hükümetimizin bütün yaptığı hizmetleri alkışlıyoruz ve destekliyoruz ama burada alınan kararı hiçbir şekilde desteklemiyoruz. Bakanlığın bunu tekrar gözden geçirmesini istiyoruz.” dedi.

“Devletimiz bu kadar aciz mi?”

Gurbetçi Şirvan Ünal, “Okulumuzun önümüzdeki dönemde kapatılması için milli eğitim müdürü ekibiyle birlikte geldiler. Ayaz Ortaokulunun kapatılmasıyla ilgili bütün veliler geldiler Bu okulun kapanması mümkün olamaz çünkü 98 talebesi olan bir okul nasıl kapanabilir? Civar köylerdeki okullara baktığımızda Ayaz okulunun fiziki şartlarına baktığımız zaman en güzel okul bizim. Aynı zamanda ana yol üzerinde bir okul olduğundan dolayı diğer köy okullarına nazaran daha iyi şartlarda olduğu bilinmektedir. Eğitim öğretime devam edilebilirmiş ancak ücretleri veliler ödenirse. Devletimiz bu kadar aciz mi. Bakanlığın bu konudaki kararını tekrar gözden geçirmesini talep ediyoruz.”

“Başına bir şey geldiğinde bakanlık bunu karşılayabilecek mi”

Öğrenci velisi İrfan Aksoy,  “Türkeli Ayaz köyünde ikamet ediyoruz. Bakanlık bir karar almış. Biz çocuklarımızı yatılıya vermek istemiyoruz. Benim çocuk 10 yaşında, yeni geçti ortaokula. Başına bir şey gelirse devlet, bakanlık bunu karşılayabilecek mi.” diye konuştu.

Bu haber 4 defa okunmuştur.

(function (d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s);
js.id = id;
js.src = “//connect.facebook.net/tr_TR/sdk.js#xfbml=1&version=v2.4&appId=1274391535904558”;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Mehmet Küllü

https://www.kamuturkiye.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu