Gündem

Sinop’ta denizin dibinden bir kamyon çöp çıktı – Yerel

Türkiye 1-7 Haziran Çevre Haftası dolayısıyla Sinop Üniversitesi Su Altı Teknolojisi öğrencileri dalgıçları denize girdi. Öğrenciler denizden çuvallar dolusu çöp çıkardı. Çıkan çöpler su altı kamerasıyla görüntülenirken denizden atılmış alkol şişelerini kendine yuva yapan balıklar ise vicdanları acıttı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürdürülebilir, doğa ile uyumlu ve daha temiz yaşam vurgusuyla imzaladığı genelge ile 1- 7 Haziran tarihlerinde kutlanan Türkiye Çevre Haftası etkinliklerinde Sinop Üniversitesi Su Altı Teknolojisi öğrencileri çuvallarla birlikte denize daldı. Kısa sürede sadece kıyı kesiminden yüzlerce alkol şişesi ve pet şişesi toplayan dalgıçlar, doldurdukları çuvalı karaya çıkardı. Denizden balıkçı ağları, cep telefonu, dubalar ve levhalar çıktığı görüldü.

“GÖRDÜĞÜMÜZ MANZARA ÇOK İÇ AÇICI DEĞİL”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Livaoğlu; “81 ilimizde bakanlığımızca faaliyetler düzenleniyor. Biz de bu faaliyetler çerçevesinde bu haftanın her gününe yerleştirilmek üzere faaliyetler düzenliyoruz. Faaliyetlerin ilki bugün çevre bilincini çevreye ait duyarlılığı arttırmak adına deniz içerisinden temizlik faaliyetini düzenledik. Tabi gördüğümüz manzara çok iç açıcı değil. Burada bugüne kadar yapılmış olan hataların tekrar üretmemesi ve çıkan malzemelerin tümü halkımız tarafından görüldükten sonra duyarlılığın biraz daha artacağı kanaatindeyim. Ben böyle bir tablo beklemiyordum açıkçası. 1 kaç bir şey çıkar diye hesap ediyorduk ama bu kadar kısa sürede böyle bir malzemenin çıkmış olması en basit ifadeyle facia.” dedi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sinop Üniversitesi Su Altı Teknolojisi Öğretim Üyesi Dr. Zafer Karslı, “Çevre bilincini oluşturmak için sıfır atık projesini destek olmak için kısa bir etkinlik düzenledik. Etkinliğimizde Sinop iç limanında çöpleri toplayacağız. Daha sonra dışarıda insanların dikkatini çekmek için bir süre iskelede sergilenecek ve bu bilinci oluşturmaya çalışacağız” dedi.

Sinop Üniversitesi Su Altı Teknolojisi öğrencisi Engin Ege, “Bugün çevre temizliği ile ilgili dalış yaptık. Ne kadar pis olduğunu gördük. Genellikle alkol şişesi çok çıktı. Camdır, plastik çok bulduk. Onun dışında lastik. İnsanları atmamaları konusunda tembihlersek daha iyi olur. “ dedi.

“BALIKLAR ARTIK KENDİLERİNE BU NESNELERİN İÇİNE YUVA YAPMIŞLAR”

Sinop Üniversitesi Su Altı Teknolojisi öğrencisi Kenan Can;”Bizim denizde ilginç bulduğumuz şey su altında olmaması gereken nesnelerin su altında bulunmasıydı. Tamamıyla su altını gereksiz kirleterek doğaya çok büyük zararlar veriyor. Bulunmaması gereken lastik, alkol şişeleri, bıçaklar, telefon gibi şeyler. Balıklar artık kendilerine bu nesnelerin içine yuva yapmışlar. Biz bu şişeleri çıkarırken içinden balıklar çıktı. Artık kendilerine yuva yapmışlar.” dedi.

Sinoplu vatandaş Ayşegül Gülenç ise, “Bugün buraya gezmeye geldim ve tesadüfen gördüm ki çok kötü bir manzara. Hoşuma gitmedi. Çevre kirliliği konusunda ben çok duyarlıyım. Sadece denizlerimiz değil çevre ve piknik alanları da çok kötü durumda. Okulda yeterli eğitimin verilmediğini düşünüyorum ki öyle görünüyor” dedi.

Denizden toplanan atıklar Sinop Belediyesi temizlik işçileri tarafından alındı.